Skip links

Hakkımda

Mustafa Kavruklar Kimdir?

1958 Yılında Manisa’da dünyaya gelen Mustafa Kavruklar, memur bir ailenin üçüncü çocuğudur. İlk, orta ve lise tahsilini Manisa’da tamamlamıştır. Lise birinci sınıfta iken Ege Ekspres Gazetesi Manisa Bürosunda yardımcı muhabir olarak çalışmaya başlamış. İki yıl sonra Hürriyet Gazetesinin Ege Ekspres Gazetesini satın almasının ardından çok genç yaşta Manisa Hürriyet Gazetesi Büro Şefi olarak göreve başlamış, başarılı çalışmalarından dolayı İzmir Bölge Müdürlüğüne terfi etmiştir. Kavruklar bir yanda gazetecilik yaparken diğer yandan da Üniversite eğitimini devam ettirme imkanı olmuş fakat o dönemlerde anarşinin hat safhada olması nedeniyle eğitimi yarıda bırakarak vatani vazifesini yerine getirmiştir.

Askerlik sonrası 1978 yılında başta Hürriyet Gazetesi olmak üzere birçok gazete ve farklı yerlerden teklifler alan Kavruklar, tercihini Manisa Belediye Başkanı Ersan Atılgan’ın Basın danışmanı olarak göreve başlamıştır. 1980 ihtilali sonrası belediye basın danışmanlığı görevinin yanı sıra; Manisa Ekspres Gazetesini, Erol Maraşlı, Adil Süha İçengil ve Cumhur Ortaç ile birlikte önce haftalık sonra günlük olarak çıkarmaya devam etmiştir. 

Aynı zamanda Kavruklar; Manisa Gazeteciler Derneği Başkanlığı, Anadolu Gazeteciler Derneği Manisa Başkanlığını yapmış, Manisa Mesir Tanıtma ve Turizm Derneği Sekreteri olarak üç yıl boyunca Mesir Şenliklerinin tüm festival hazırlık çalışmalarını yapmıştır. 

Türkiye’deki gazetecilik hayatına ara vererek 1988 yılında Amerika’ya giden Kavruklar, yaklaşık 34 yıldır ABD’nin çeşitli eyaletlerinde mobilya sektörü ve teknoloji alanında çalışmaları yapmıştır. Amerika’da Mobilya sanayinde ve teknoloji dallarında yapmış olduğu çalışmalarıyla büyük başarı elde eden Mustafa Kavruklar, Türk iş adamı olarak da birçok ödül almıştır. 

Ayrıca Mustafa Kavruklar; Amerika’da bulunduğu süre içinde; Bodrum Yalıkavak Marina Anfi tiyatro işletmeciliğini üstlenerek Türkiye’nin en ünlü sanatçılarının konserlerini Show TV ile birlikte ortak Show programları hazırlamıştır.

Kavruklar, halen Amerika’da kendisinin kurduğu Türk-Amerikan Mobilya Derneği Başkanı (TAFASS) (Turkish American Furniture Association) olarak devam ediyor. 

5 yıldır Las Vegas’ta yayınlanan aylık High Rise Life Magazin‘inin Genel müdürlüğü görevini sürdüren Mustafa Kavruklar’ın; Amerika’da “Tech Busters Technology Company” ve “Exhibit Unlimited” adlı fuarcılık firması, Türkiye’de ise “İyi Gazete Medya Grubu” adlı firmasında 81 ile hizmet veren haber siteleri bulunuyor.

42 yıldır Ceyda İçengil Kavruklar ile evli olan Kavruklar’ın biri kız biri erkek 2 çocuğu bulunuyor.